loading

قانون مالیات در کانادا

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید و در فکر راه اندازی کسب و کار و یا اخذ ویزای کارآفرینی کانادا و یا ویزای کار کانادا و یا ویزای تحصیلی کانادا هستید و یا دوست دارید که اقامت دائم کانادا را دریافت کنید، بهتر است قبل از هر چیز اطلاعاتی در مورد چگونگی پرداخت مالیات در این کشور داشته باشید.

در کانادا، شما هم به اداره ی مالیات دولت فدرال و هم به ایالت محل زندگی تان مالیات می‌دهید. مالیات‌های ایالتی معمولا ثابت نبوده و برای هر ایالتی متفاوت است.

پرداخت مالیات در کانادا به چندین دسته‌ی مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد.

انواع مالیات در کانادا

مالیات بر درآمد
این نوع مالیات معمولا بیش از 45 درصد مالیات دولت فدرال را تشکیل می‌دهد و تنها نوع مالیاتی است که تمامی شهروندان کانادایی با آن سر و کار دارند.

اگر مقدار درآمدتان خیلی کم باشد ممکن است که از پرداخت مالیات معاف شوید، (مثلا اگر درآمدی برابر با 10000 دلار در سال داشته باشید هیچ مالیاتی به شما تعلق نخواهد گرفت). هر چقدر که مقدار درآمد ماهانه و بالطبع سالیانه ی شما افزایش یافته و بالاتر برود، مقدار مالیاتی نیز که پرداخت می کنید بیشتر می شود. بدین شکل که اگر مالیاتی حدود 40000 دلار کانادا داشته باشید، ممکن است که 18 درصد کل آن را مالیات بدهید که چیزی معادل 7 هزار دلار کانادا است، اما اگر سالی 80000 دلار کانادا درآمد داشته باشید، بایستی که معدل 20000 دلار کانادا مالیات دهید یعنی چیزی حدود 25 درصد کل درآمدتان. طریقه ی محاسبه ی پرداخت مالیات در کانادا به این شکل است که مثلا اگر 45000 دلار کانادا درآمد داشته باشید، برای این مقدار بایستی بیست درصد مالیات بدهید، برای 40000 دلار بعدی نیز بایستی 25 درصد مالیات بدهید و به همین منوال به طور صعودی پرداخت مالیات افزایش پیدا می کند. تا جایی که اگر درآمد سالانه ی چند صد هزار دلاری داشته باشید، ممکن است مجبور شوید که چیزی حدود نصف درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت تقدیم کنید.
مالیات بر درآمد در کشور کانادا هم برای شغل پاره وقت و هم برای شغل تمام وقت در نظر گرفته می شود که در این صورت کارفرمایتان رقمی را به عنوان مالیات از حقوق تان کسر کرده و به دولت پرداخت می‌کند. اگر کارهای قراردادی و پروژه‌ای انجام می‌دهید و کارفرمایی ندارید، مثلا یک نرم افزار برای مشتری می‌سازید و یا یک وب سایت طراحی می کنید، هر سال تا پایان ماه آوریل فرصت دارید که اظهار نامه ی درآمدی تنظیم کنید و برای دولت فدرال و ایالت محل زندگی تان ارسال کنید. برای تنظیم این اظهارنامه دو کار می‌توانید انجام دهید، یا باید فرم های خاصی را از سایت اداره ی مالیات کانادا دانلود کرده و خودتان پیگیر کارتان باشید که البته این روش را اصلا توصیه نمی‌کنم و یا اینکه به یک مشاور مالیاتی مراجعه کنید و کلیه‌ی کارهای مالیاتی خود و تنظیم اظهارنامه و … را به وی بسپارید.

نرم افزارهای زیادی برای تنظیم اظهار نامه‌های مالیاتی وجود دارد اما دو شرکت بزرگ در کانادا وجود دارد که استفاده از نرم افزارهایشان راحت تر است. H&R Block و TurboTax ، این دو شرکت به علت اینکه با هم رقابت دارند بعضی اوقات استفاده از نرم افزارهای مالیاتی ساده را رایگان می‌کنند، البته یکی از آنها دفاتر نمایندگی زیادی هم در سطح ایالت های کانادا دارد که اگر با نرم افزار راحت نبودید و نتوانستید اظهار نامه مالیاتی خود را تنظیم کنید، به این دفاتر حضوری مراجعه کنید و کار خود را انجام دهید. هر دوی این نرم افزارها طوری تنظیم شده اند که اگر سوالات مربوط به اظهارنامه ی مالیاتی که در نرم افزار از شما پرسیده می‌شود را درست جواب دهید، کم‌ترین مالیات ممکن را پرداخت خواهید کرد.
در غیر این صورت ما به التفاوت مالیاتی را که پرداخت نموده‌اید به شما عودت داده خواهد شد، گارانتی پرداخت وجه، نشان از قابل اعتماد بودن این نرم افزارها دارد.

همچنین برای تنظیم اظهارنامه‌‌های مالیاتی می‌توانید نزد یک مشاور مالیاتی بروید تا اظهارنامه‌های مالی تان را تنظیم کند.

معمولا مراجعه به یک مشاور مالیاتی 70 دلار هزینه دارد که ارزش دارد، چرا که گاها مبلغ قابل توجهی را برای شما زنده می‌کند.

نکته ی دیگری که در این مورد بایستی حتما بدانید، این است که مالیات بر در آمد و حقوق دریافتی را معمولا نمی‌شود تغییر داد اما مالیات بر پروژه‌ها و کارهای قراردادی را با درج مخارج هزینه شده، می‌توان کاهش داد. مثلا من برای انجام کارهای قراردادی و پروژه‌هایم از اینترنت و لپ تاپم استفاده می‌کردم،‌ به همین علت درصدی از مالیاتم کسر شد.

مالیات بین المللی
اگر در کشور دیگه ای کسب و کاری داشته باشید که درآمد داشته باشد و درآمدتان را به کانادا انتقال دهید، مجبور هستید که مالیات پرداخت کنید، مگر اینکه در کشور منبع درآمد مالیاتش را پرداخت کرده باشید و دولت فدرال قبول کند که مبلغ مالیات پرداخت شده را از مالیات تان کسر کند.

مالیات مهاجرت

مالیات حقوق
کارفرمایی که شما را استخدام می‌کند، علاوه بر حقوقی که به شما پرداخت می‌کند و مالیاتی که به دولت می‌دهد، بایستی مالیات دیگری نیز پرداخت کند که صرف بیمه‌ی بیکاری و حقوق بازنشستگی شما می‌شود.

مالیات بر مواد مصرفی
برای اکثر اقلام مصرفی تان از آب معدنی گرفته تا اتومبیل به ایالت و دولت فدرال مالیات می‌دهید. در ایالت آلبرتا این مالیات ۵ درصد، در انتاریو 12 درصد ودر بریتیش کلمبیا 13 درصد است.

مثلا اگر یک اتومبیل ۲۰ هزار دلاری بخرید بایستی 2600 دلار مالیات بدهید. رقم مالیات به خوبی در فاکتورهای خریدتان مشهود است. بعضی اقلام مصرفی مالیات ندارند مانند شیر، نان و سبزیجات. برای خرید برخی اقلام هم بایستی مالیات اضافه پرداخت کنید مانند بنزین و الکل. البته این درصد مالیات اضافه در خود قیمت‌های این اقلام لحاظ شده و شما چیزی روی فاکتورخرید خود نمی‌بینید.

مالیات بر ثروت
مالیات املاک و مالیات بر ارث و میراث در این دسته قرار می‌گیرند. مالیات سالانه املاک مسکونی در کشور کانادا حدود 6 درصد ارزش تخمینی ملک است.

هدف ما ارائه بهترین مشاوره برای بهبود مسائل مالیاتی شما دوستان گرامی است.

امیدوارم که از این مطلب لذت برده باشید

چطور میتونم کمکتون کنم؟
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp کلیک کنید!
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم!