loading

تعریف حسابداری بازرگانی

حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی ، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شکل های خاص و مختلف انجام می‌گیرد.

این اقدام برای این انجام می‌شود تا افراد ذی نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون سازمانی مانند بانک‌ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از آن اطلاعات استفاده کنند.

بدین گونه باید گفت فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار

بعنوان مثال یک حسابدار تجربی نمی‌تواند به راحتی بین دارایی کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی‌داند که چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت کرد.

حسابداری یک نظام پردازش اطلاعات است که داده های خام مالی را دریافت نموده و آنها را به صورت یک سند منظم در می آورد.

محصول نهایی نظام حسابداری گزارش ها و صورت های مالی است که مبنای تصمیم گیری اشخاص ذی نفع (مدیران ، سرمایه گذاران ، دولت و …) قرار می گیرد.

ماهیت یک حسابدار

یک حسابدار متخصص، در آینده می‌تواند مدیر مالی یک سازمان یا یک شرکت گردد در این صورت می‌تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد تا منابع موجودش را در چه راه‌هایی سرمایه گذاری کند تا از آن ها استفاده بهینه ببرد و یا اگر شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت او بر اساس دانش آکادمیک خود می‌تواند بگوید که از چه طریقی می‌توان شرکت را تامین مالی کرد، بنابراین مجموع این فعالیت ها خارج از توانایی یک حسابدار تجربی است.

حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که با فراهم کردن اطلاعات لازم کمک می کند تا سرمایه گذارها، اعتبار دهندگان، مدیران و دولت نسبت به مسائل اقتصادی هرچه بهتر و کارآمدتر بتوانند تصمیم بگیرند.

برای مثال اگر شخصی بخواهد در یک شرکتی سرمایه گذاری کند، تمایل دارد که وضعیت مالی آن شرکت و یا نتایج عملیات آن شرکت را در طی سالهای قبل بداند. این همان موضوعاتی است که به صورت گزارش‌های مالی توسط حسابداران تهیه می شود.

اشخاص، شرکت ها و دولت برای تصمیم گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعاتی قابل اتکا دارند که این اطلاعات را به یاری حسابداران می‌توانند به دست آورند. از سوی دیگر انجام سرمایه گذاری یکی از مواد ضروری و اساسی در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی کشور است و سرمایه گذاران نیز از بعد عرضه سرمایه، تا حد امکان سعی دارند منابع مالی خودرا به سویی سوق دهند که کم‌ترین ریسک و بیشترین بازده را داشته باشد. یعنی به دنبال برآورد ریسک سرمایه گذاری ها خواهند بود. این در حالی است که یکی از مبانی اساسی برای محاسبه ریسک بازار شرکت ها ، استفاده از اطلاعات تولید شده توسط سیستم حسابدای است.

رشته حسابداری از جمله رشته هایی است که از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می پذیرد.

آینده شغلی رشته حسابداری ، بازار کار و درآمد آن

به نظر می‌رسد فارغ التحصیلان دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته، آمادگی و پختگی بیشتری برای حضور در بازار کار دارند.

نتیجه یکی از تحقیقات دانشگاه «کلمبیا» مبنی بر این بود که از از دهه ٧٠ به بعد آمار تمام شرکت‌های موفق، شرکت‌هایی بوده اند که مدیر آنها تحصیلات مالی داشته است. چون از این دهه به بعد اطلاعات نقش مهمی پیدا کرده است و مهمترین اطلاعات نیز، اطلاعات مالی است که تاثیر بسیاری در تصمیم گیری روسای شرکت ها دارد.

بنابراین دانش حسابداری در بخش مالیات کاربرد وسیعی دارد. زیرا محاسبه سود به یاری حسابداری امکان پذیر است.

فارغ التحصیلان رشته حسابداری پس از اتمام تحصیل می‌‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های متفاوت برای انجام امور مالی دست به کار شوند.

شرح آن چنین است:

الف) حسابداری

فارغ التحصیلان می‌توانند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه های زیر مشغول کار شوند:

حسابداری مالی: در کلیه شرکت‌ها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی.

حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکت‌های تولیدی.

حسابداری دولتی : در کلیه سازمان‌ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار

حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی.

حسابداری بیمه : در موسسات بیمه .

حسابداری بانک‌ها : در شعبه ها و سرپرستی بانک‌ها .

حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار در رشته حسابداری می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری ، ایفای نقش نمایند.

ب ) حسابرسی

فارغ التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه های حسابداری در بند الف در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یک تقسیم بندی کلی به دو گروه اصلی تفکیک می‌شود که این دو گروه عبارتند از :

حسابرسان داخلی :

این گروه از حسابرسان ، کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیات مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیات مدیره ارائه می دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌کنند.

حسابرسان مستقل:

این گروه از حسابرسان، افرادی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول کار هستند و بر اساس قرارداد میان شرکت‌ها یا سازمان‌ها با این موسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و در آخر گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت حسابرسان مستقل رابط میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت می‌باشند.

در حال حاضر در ایران ، سازمان حسابرسی به عنوان یک سازمان دولتی ، بزرگترین موسسه حسابرسی است و در کنار آن سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول فعالیت می باشند.

چطور میتونم کمکتون کنم؟
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp کلیک کنید!
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم!